خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

" ۴۷ درصد مردم یگانه راه بیرون رفت از وضعیت کنونی را برگزاری انتخابات عنوان کرده است"

" ۴۷ درصد مردم یگانه راه بیرون رفت از وضعیت کنونی را برگزاری انتخابات عنوان کرده است"

Mar 19, 2018 - 16:14

کابل (پژواک، ۲۸ حوت ۹۶): یک تحقيق تازه نشان مى دهد که بیش از ۴۷ درصد مردم، یگانه راه بیرون رفت از وضعیت کنونی را برگزاری انتخابات شفاف عنوان کرده، اما حدود ٤٥ درصد ديگر مردم از عدم استقلالیت کمیسیون های انتخابات نگرانی کرده اند.

اين گزارش تحقيقى ازسوى مؤسسه تحقیقاتی و مشوره دهی افغانستان، تحت عنوان "بررسی عوامل تاثیر گذار روی پروسه‌ های انتخاباتی" که در مدت چهار ماه بر بنیاد مصاحبه با ۳۱۴ تن از اقشار مختلف، در سراسر کشور تهيه شده است، امروز منتشر گرديد.

این تحقیق نشان میدهد که به گونه ی اوسط ۲۵ درصد مصاحبه شوندگان در قبال مسایل مطرح شده کدام نظر نداشتند و یا نخواستند ابراز نظر کنند که عدم علاقه مندى آنان در پروسه انتخابات را نشان میدهد.

تحقیق نشان میدهد که ۴۷.۷ درصد مصاحبه شونده گان، یگانه راه بیرون رفت از شرایط کنونی کشور را برگزاری انتخابات شفاف عنوان کرده اند، اما ۴۷.۱ درصد دیگر مردم به این باور اند که نادیده گرفتن رای مردم و عدم برگزاری احتمالی انتخابات، وضعیت کشور را به بحران خواهد برد.

بر اساس این تحقیق، ۴۴.۹ درصد دیگر مردم نگرانی خود را در قبال ناتوانی و پرسش بر انگیز بودن استقلالیت کمیسیون های انتخابات ابراز کرده و بر ظرفیت سازی در نهادهای انتخاباتی و شفاف سازی پروسه ی انتخابات تاکید کردند.

افزون بر این، شرکت کنندگان، کمبود توانایی اعضای کمیسیون و عدم استقلالیت آنان، کاهش همکاری تخنیکی و نظارت همکاران بین المللی، کاهش اعتماد مردم نسبت به انتخابات شفاف، چالش های امنیتی، مداخله غیرقانونی زورمندان در پروسه انتخابات، فساد، بی سوادی مردم و کمرنگ بودن نقش احزاب در انتخابات را از عوامل منفی در پروسه انتخابات عنوان کرده اند.

عبدالقهار سروری، رئیس مؤسسه تحقیقاتی و مشوره دهی افغانستان، درنشست امروزى پیشنهاد کرد که قبل از تدویر انتخابات، دولت با همکاری تخنیکی جامعه جهانی و نهادهای مدنی باید یک برنامه مشخص قابل تطبیق انتخاباتی را تهیه و به مردم ارائه کند تا اعتماد مردم نسبت به استقلالیت کمیسیون های انتخابات جلب شود.

وی، خواهان تهیه و عملی شدن یک میکانیزم دقیق برای جلوگیری از مداخله زورمندان و مقامات محلی در امور انتخاباتی و اجتناب از برنامه های تعصب آمیز، قومی و زبانی به خصوص کاندیدان و راه اندازی برنامه آگاهی دهی ملی در خصوص انتخابات در سراسر کشور شد.

علی رضا روحانی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات که در این نشست صحبت می کرد، از تحقیق مؤسسه تحقیقاتی و مشوره دهی افغانستان در خصوص انتخابات استقبال کرده گفت، سعى مى کنند تا پيشنهاداتى که در تحقيق ياد شده به آدرس کميسيون انتخابات صورت گرفته عملی کنند.

موصوف، از تغییر تاریخ از قبل تعیین شده برگزاری انتخابات نگرانی کرده، گفت که بر اساس قانون کمیسیون مستقل انتخابات مکلف بود که انتخابات را در زمان معین آن برگزار کند؛ اما با تاسف که چندین بار به تعویق افتید.

کمیسیون مستقل انتخابات ۱۶ سرطان سال ۹۷ را روز برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی اعلام کرده بود؛ اما روز گذشته آنان گفتند که احتمالاً اين انتخابات با سه ماه تاخير در ماه ميزان برگزار شود.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات همچنان از عدم هماهنگی کمیسیون مستقل انتخابات با کمیسیون شکایات انتخاباتی انتقاد کرده، افزود: "هنوز هم عدم هماهنگی از کمیسیون مستقل انتخابات داریم؛ اما آنان تعهد سپرده اند که پس از این هماهنگی را بیشتر می سازند."