خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تعداد جوانان معتاد به کرستال در کنر افزايش يافته است

آرشيف

تعداد جوانان معتاد به کرستال در کنر افزايش يافته است

Mar 05, 2018 - 16:14

 

اسعدآباد(پژواک، ١٤حوت ٩٦): مردم و مقامات صحى در کنر مى گويند که تعداد معتادين موادمخدر شيشه (کرستال) در اين ولايت بيشتر شده و نسبت به شش سال گذشته ٦٠ درصد افزايش را نشان ميدهد.

کارمندان صحى مى گويند که شيشه يا کرستال، يک نوع دواى ايرانى است که براى بى خوابى استعمال ميشود؛ اما استعمال متداوم آن، انسان را به اعتياد و امراض مختلف مواجه مى سازد.

باشندگان کنر مى گويند که اکنون دسترسى به اين مواد، در مرکز و ولسوالى هاى اين ولايت آسان است و اکثريت جوانان به آن معتاد شده اند که شامل نوجوانان نيز ميشود.

رحیم گل باشندۀ ولسوالى مانوگى ولايت کنر، به آژانس پژواک گفت که استعمال شيشه، به خاطرى بيشتر شده که ارزان است و دسترسى به آن مشکل ندارد.

موصوف انتقاد کرد که حکومت به ويژه ارگان هاى امنيتى، در اين مورد هيچ اقدام نکرده و اگر جلوگيرى از آن صورت نگيرد، اين ولايت در آينده به يک مرکز معتادين مبدل خواهد شد.

غريب الله باشندۀ ولسوالى نورگل که برادرش از يک سال بدينسو به مواد مخدر معتاد است، گفت که برادرش از کار و بار افتاده و نفقۀ خانواده اش اکنون به دوش وى مى باشد.

موصوف، از دولت خواست که معتادين را تداوى نمايد؛ تا دوباره به زندگى عادى برگردند و علاوه بر آن پوليس نيز محدوديت هايى را بر فروشندگان مواد مخدر وضع نمايد.

گل صادق بيست ساله که از شش ماه بدينسو به  مواد مخدر نوع کرستيال معتاد شده، گفت که بعد از استعمال آن، از خود و جهان بى خبر است.

موصوف افزود: "نشۀ زياد دارد، با استعمال آن از جان و جهان بى خود ميشوم، استعمال نشۀ شيشه مانند پودر است، همه جا يافت ميشود و يک نشۀ ارزان است."

او افزود: "ما گير مانديم، براى به دست آوردن پول مواد مخدر هر کار مى کنيم؛ شيشه هاى مساجد، بطرى و حتى بوت هاى مردم را مى بريم و مواد مخدر خريدارى مى کنيم."

هلال باشندۀ اسعد آباد مرکز ولايت کنر، از پوليس خواست که از فروش، خريد و قاچاق مواد مخدر، جلوگيرى نموده و متخلفين را بازداشت نمايند.

محمد ابراهيم ماموند رييس مبارزه با مواد مخدر ولايت کنر نيز تاييد کرد که در جريان امسال، استعمال مواد مخدر نوع شيشه در اين ولايت افزايش يافته است.

موصوف نقش علما، سران قومى و خانواده ها در اين مورد را مهم خوانده و تاکيد نمود که براى جلوگيرى مواد مخدر، از طريق تبليغات کار صورت گيرد.

ماموند گفت که قوماندانى امنيه وظيفه دارد تا از فروش و قاچاق مواد مخدر جلوگيرى نمايد و متخلفين را به چنگ قانون بسپارد.

مسوولين شفاخانۀ بيست بستر معتادن در کنر نيز تاييد ميکنند که تعداد معتادين مواد مخدر کرستال، در اين ولايت نسبت به قبل افزايش يافته است.

داکترسلطان محمد عظيمى رييس اين شفاخانه گفت که آنها فقط توان تداوى بيست معتاد را دارند، که قبلا از اين تعداد ١٨ تن را از ساير ولايت تداوى مى کردند؛ اما اکنون ١٦ معتاد از خود باشندگان اين ولايت اند که ٦٠ درصد افزايش را نشان مى دهد.

عظيمى افزود: "شفاخانۀ معتادين که حدود هشت سال قبل اعمار شده و ٢٠ بستر دارد، ما افراد معتاد را طبق لايحه ٤٥ روز تحت تداوى مى گيريم، علاوه بر تداوى، آگاهى عامه در مورد اضرار مواد مخدر نيز به آنها داده ميشود."

 به گفتۀ او، کرستال در اصل دوا است که از ايران آورده ميشود. با استعمال آن خواب از بين مى رود؛ اما اکنون از سوى مردم، به شکل نادرست استعمال مى گردد.

موصوف افزود که استفادۀ متداوم از اين مواد، استعمال کننده را با امراض مختلف مبتلا مى کند و علاوه بر آن، طفل آينده اش نيز از لحاظ جسمى و روانى ضعيف بار مى آيد.

قابل ذکر است که دسترسى آسان به مواد مخدر و سطح پايين سواد، باعث افزايش معتادين در اين ولايت شده است.