خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نخستین نرم افزار خدمات صحی آنلاین معرفی شد

نخستین نرم افزار خدمات صحی آنلاین معرفی شد

Feb 26, 2018 - 16:23

کابل(پژواک، ٧ حوت ٩٦): برای نخستین بار در افغانستان یک شرکت خصوصی، نرم افزار خدمات صحی آنلاین را تحت نام «سلام زندگی» معرفی کرد که بر اساس آن، مریضان قادر به برقراری ارتباط و مشورۀ صحی با داکتران و متخصصین صحی می شوند.

بر پایه معلومات مسئولان، این نرم افزار که به ابتکار شرکت خصوصی آریا میدیکا ایجاد شده، مریضان را با شفاخانه ها، کلينیک های صحی، لابراتوارها، دواخانه ها و داکتران به گونه مستقیم وصل می سازد و از این طریق می توانند در رابطه به موقعیت، هزینه، مراقبت ها و مشوره ها در تماس شوند.

جارالله منصوری یکتن از سهم داران شرکت خصوصی آریا میدیکا، در مراسمی که به این مناسبت در کابل تدویر یافته بود، گفت که «سلام زندگی»، یک ابتکار معقول و بجا مطابق به تقاضای عصر است که داکتران و مریضان را باهم ارتباط می دهد.

به گفته او، این نرم افزار ابتدا در دو شفاخانه دولتی «صحت طفل اندراگاندی و شیخ زاهد» در کابل استفاده می شود و بعداً در سایر شفاخانه ها نصب خواهد شد.

موصوف با بیان اینکه از طریق «سلام زندگی» فرهنگ مراقبت از صحت ترویج می یابد، افزود که راه اندازی و استفاده از این نرم افزار، یک دستاورد بزرگ برای وزارت صحت عامه در راستای حمایت از ابتکار و نوآوری می باشد.

وی گفت: «در شرایط فعلی، پوشش خدمات الکترونیکی صحی، یک نیاز مبرم است و سلام زندگی بعد از این، این خدمات را برای شهروندان کشور به صورت رایگان عرضه می دارد.»

به گفته منصوری، تمامی خدمات «سلام زندگی» برای شفاخانه های دولتی رایگان می باشد؛ اما سکتور خصوصی ملزم به پرداخت یک مقدار هزینه می باشد.

او خاطر نشان کرد که شهروندان، با استفاده از این نرم افزار می توانند به راحتی داکتر، کلينیک، شفاخانه، دواخانه و لابراتوار مورد نظر خود را بر گزینند و وقت بگیرند و نیازی نیست که از قبل به آدرس ها مراجعه کنند.

منصوری تصریح نمود که این نرم افزار، افزون بر معلومات آفاقی در مورد داکتران و سایر آدرس ها، یک مرکز معلوماتی و منبع دقیق از مریضان، امراض، وفیات و دواها مى باشد.

به باور موصوف، اعمال فشار و زور نتوانست جلو تورید دوای بی کیفیت را بگیرد؛ اما استفاده از این نرم افزار می تواند رقابت سالم میان تورید کننده گان دوا را به میان آورد تا پس از این دوای با کیفیت را وارد بکنند.

عبدالغفار دانشیار مسوول پروژه سلام زندگی، گفت که این نرم افزار سهولت هايی را به بار آورده است که مریض در اسرع وقت، می تواند داکتر مورد نظر خویش را انتخاب کند و وقت بگیرد.

به گفته او، یکی از مزیت «سلام زندگی» ثبت تمامی معلومات صحی بیمار در سیستم می باشد و شخص می تواند در هر نقطۀ جهان به این معلومات دسترسی داشته باشد.

موصوف افزود از اینکه استفاده از نرم افزار یادشده به صورت آنلاین می باشد، یک چالش پنداشته می شود؛ اما انتظار می رود که تا چند سال آینده، شمار بیشتر شهروندان از این نرم افزار استفاده کنند.

وی علاوه کرد که بیش از ٢٠٠ داکتر متخصص از رشته های مختلف صحی، درج سیستم می باشند و تلاش صورت می گیرد که تا چند ماه دیگر، تمام داکتران متخصص که از دانش والا برخورداراند، شامل سیستم شوند.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، در این مراسم گفت: «جای مسرت است که امروز سکتور خصوصی در همکاری با وزارت صحت عامه، برای فراهم نمودن سهولت در عرضه خدمات صحی روش های خلاقانه را روی دست گرفته اند؛ تا وضعیت صحی مردم را بهبود بخشند.»

موصوف افزود که وزارت صحت عامه، در همکاری با شرکا و نهادهای بین المللی، در راستای بهبود عرضۀ خدمات صحی با کیفیت، ارتقای ظرفیت و انتقال دانش متعهد است.