خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

" داکتران و دواخانه ها در لوگر دواهای بی کیفیت را توصیه ميکنند و مى فروشند"

آرشيف

" داکتران و دواخانه ها در لوگر دواهای بی کیفیت را توصیه ميکنند و مى فروشند"

Feb 25, 2018 - 15:07

پل علم (پژواک،۶حوت۹۶): شماری از باشندگان لوگر، از فروش دواهای بی کیفیت با قیمت بالا از سوی دواخانه های این ولایت شکایت می کنند و می گویند که چنین دواها به صحت آنها ضرر می رساند.

حاجی سمیع الله یک تن از باشندگان ولسوالی برکی برک این ولایت، به پژواک گفت که مردم مریضان خود را به هدف تداوی بهتر، از قریه ها و مناطق دوردست ولسوالی ها به پل علم مرکز این ولایت مى آورند.

وی افزود: "با آمدن آنها به اینجا از یک سو داکتران ظلم می کنند، چنان نسخه می نويسند که دوای شان در جای دیگر پیدا نمی شود و در دواخانۀ خودشان، دوای بسیار بی کیفیت می دهد که بیماری مریض بجای بهبود  بدتر می شود."

بر اساس معلومات وی، مدتی قبل همسرش مریض بوده و به هدف درمان به پل علم آورده بود.

وی افزود: "همسرم مشکل معده داشت، در اینجا برایش دوا داد و در اثر آن معده اش خرابتر شد، بعدا مجبور شدم که وی را به هدف تداوی به پاکستان ببرم، در آنجا یک نسخه دوا برایش داد و خوب شد."

همچنان زاهد باشندۀ منطقۀ کلنگار مربوط پل علم مرکز این ولایت، به پژواک گفت که بیشتر دوا در این ولایت، از خوست و پکتیا به شکل غیر قانونی وارد می شود.

وی افزود: "این دوای غیر قانونی هیچ کیفیت ندارد، هزاران افغانی مصرف دوا و معاینات یک نفر می شود؛ اما هیچ تاثیر ندارد."

وی مقامات این ولایت را به دست داشتن در چنین قضایا متهم کرد.

شماری از باشندگان دیگر لوگر نیز نظر مشابه  دارند و می گویند که مقامات مربوطه، باید این مشکل را حل کنند؛ چرا که دادن دوای بی کیفیت به مردم، به معنای بازى با زندگی آنها است.

محمد ناصر غیرت عضو شورای ولایتی لوگر، در این مورد به پژواک گفت که دوا به این ولایت به شکل قاچاق و غیر قانونی آورده می شود.

وی افزود: "از پاکستان دواهای تقلبی که در بازار کارخانو پاکستان ساخته شده، به اینجا وارد می شود، که مصرف آن برای مریض زهر است نه دوا."

وی نیز گفت که مقامات ریاست صحت عامه به این بخش توجه لازم ندارند.

داکتر محمد ایوب یک دوافروش در بازار پل علم، در این مورد به پژواک گفت که بعضی دواخانه ها بر اساس خواست مردم، دوای ارزان وارد می کنند که کیفیت آن نیز ضعیف می باشد.

وی گفت: "اکنون دوای کمپنی های بیچم، مارک و گیتس موجود است؛ اما قیمت های آن نیز بالا می باشد، مردم این دوارا نمی خرند، مردم خودشان دوای ارزان می خواهند؛ پس بدون شک که ارزان بی علت نمی باشد."

بر اساس معلومات وی، قیمت یک پاکت کپسول اموکسیل کمپنى بیچم ۷۰ افغانی می باشد؛ اما قیت یک پاکت اموکسیل ایرانی ۲۵افغانی می باشد.

وی گفت: "پس شما بگویید که کدام تاثیر بهتر می کند."

داکتر رسول گل ثمر رئیس صحت عامۀ لوگر، در واکنش این اظهارات به پژواک گفت که تاحدی بیشتر جلو ورود دوای بی کیفیت و غیرقانونی به این ولایت گرفته شده است.

وی افزود: "من وجود دوای بی کیفیت را رد نمی کنیم؛ اما به حدى هم نیست که مردم ادعا کرده اند."

به گفتۀ ثمر، هفتۀ گذشته به همکاری پولیس و امنیت ملی، از همه دواخانه های شهر دوای بی کیفیت و تاریخ گذشته را جمع کرده اند.

وی افزود: "بعضی کمپنی ها موجود است که به عین مارک و لیبل، دواهای تقلبی و بی کیفیت را وارد می کند، ما اینجا لابراتوار نداریم، نمونه های این دوا را برای معاینات به کابل فرستاده ایم."

ثمر هشدار داد و گفت اگر بعد از این، کسی در رابطه به فروش دواهای بی کیفیت و تاریخ گذشته گرفتار شد، با وى برخورد قانونی انجام خواهد شد.

رئیس صحت عامۀ لوگر، همچنان گفت که هیچ دوافروش حق ندارد که از۱۵درصد بیشتر سود کند.

شاپور احمدزی سخنگوی قوماندانی امنیۀ لوگر، در این مورد به پژواک گفت که سال روان از ورود دوای قاچاقی و تاریخ گذشته به این ولایت جلوگیری شده است.

 او گفت که از آغاز سال جارى تاکنون، دو بار دواهاى بى کيفيت از سوى پوليس در حالى کشف و ضبط شده که قبلا همه ساله، چند بار دواهاى بى کيفيت و تاريخ تير شده، ضبط مى شد.

احمدزى افزود: "اکنون پوليس ما شب و روز تلاش مى کند و هيچ کس نمى تواند که دواهاى بى کيفيت را به شکل غير قانونى به شهر داخل نماید."

قابل ذکر است که این مشکلات؛ علاوه بر کابل و لوگر، در تمامى ولايات کشور وجود دارد و مردم را با مشکلات مواجه کرده است.